Bibble 5 Pro

Po několika letech čekání a s více než ročním zpožděním vyšla včera finální verze Bibble 5 od Bibblelabs. Zatím pouze verze Pro, verze Lite by měla vyjít později.

Rozdíl oproti B4 je velký, ale pořád je několik věcí které v B4 jsou a v B5 ne. Jde například o Perfectly Clear, Spot Heal & Clone a další. Všechny tyto chybějící věci by měli být funkční ve verzi 5.1, která by měla být pro majitele licence na verzi 5 zadarmo. Mně osobně nejvíc chybí inteligentní práce s dvojicí souborů RAW + JPEG. Verze 4 s nimi pracovala jako by to byl jeden soubor, verze 5 je zobrazí jako dva soubory. To by se ale prý také mělo změnit v další aktualizaci.

Pro mně největší novinkou je Selective Editing. Pomocí tohoto nástroje můžete měnit pouze vybranou část obrázku, například zesvětlit tmavou spodní číst a naopak ztmavit oblohu, měnit barvy ve vybrané části atd.

Další velkou změnou je katalog, podobný jako například v Adobe Lightroom.  Na rozdíl od Lightroomu si ale můžete vybrat jestli používat katalog nebo přistupovat k fotkám přímo přes filesystém.

Bibblelabs si také zakládají na tom že Bibble je nejrychlejší RAW konvertor. Bibble 5 umí používat více jader a rychlost by měla být opět velká.

Stejně jako Bibble 4 obsahuje Bibble 5 technologii Noise Ninja pro odstraňování šumu. Základní verze je součástí programu, pokud máte vlastní licenci na Noise Ninja můžete používat i pokročilejší možnosti.

Bibble 5 je k dispozici pro Linux, Windows a Mac. Ten kdo má licenci pro verzi Pro může libovolně střídat všechny tři platformy.

Copyright © Michal Janda
jen tak

Built on Notes Blog Core
Powered by WordPress