První opravdový singltrek v Česku je hotový

ČeMBA - Česká mountainbiková asociaceTisková zpráva ČeMBy:

500 dobrovolnických hodin, 160 metrů, 28 čembistů, 3 dny, 1 singltrek. To jsou porodní míry prvního opravdového singltreku v Česku. Od počátku května si ho může každý vyzkoušet v Jablonci zásluhou České moutainbikové asociace (ČeMBA), která projekt zcela z vlastních zdrojů financovala. Její dobrovolníci postavili za tři dny 160 metrů dlouhý úsek, který díky svému vhodnému umístnění osvěžuje možnost rekreace v oblíbené lokalitě jablonecké přehrady. Realizace projektu byla vedena světovým expertem, legendárním velšanem Dafyddem Davisem, který byl dokonce za stavbu těchto stezek vyznamenán britskou královnou. ČeMBA tak v Česku vybudovala stejnou stezku, jakými se pyšní nejvyhlášenější bajkové lokality ve světě.

Jablonecký singltrek je však především modelovou stavbou, proto není jeho délka nijak závratná. Vznikl jako ukázka pro seminář o cyklistice v lesích, který Česká Mountainbiková Asociace pořádá spolu s Českou lesnickou společností pro lesníky, pracovníky ochrany přírody a samosprávu. Jejím cílem je informovat tyto klíčové skupiny o problematice terénní cyklistiky, což by mělo být dalším přispěním k posílení pozic bajkerů před úřady.

Podoba singltreku byla navržena na míru dané příměstské lokalitě. Proto jsou jeho obtížnost, trasování a sklon relativně nenáročné a vhodné i pro méně zdatné bajkery. V horách se však může podobná stezka proměnit třeba na technickou lahůdku pro zkušené. Jablonecký singltrek je však i přes ukázkový účel pro své uživatele plně funkční. A jak ukazují bezprostřední reakce těch, kteří si jej vyzkoušeli, také velice příjemné zpestření rekreace v bezprostřední blízkosti Jablonce.

S přírodě blízkými rekreačními stezkami nemají úředníci v Česku příliš zkušeností. Proto vznik jabloneckého singltreku provázelo náročné vyjednávání a pečlivé přípravy. Nakonec nevyšly smělejší plány na delší stezku účelně zapojenou do stávající sítě cest v Jizerských horách. ČeMBA se proto obrátila na město Jablonec nad Nisou, které vlastní lesy přímo určené k rekreaci a sportovnímu využití. Díky jeho vstřícnému přístupu je nyní singltrek hotový. V průběhu léta se jeho břehy zazelenají a viditelná zbude pouze úzká stopa stezky. Bajkeři ani pěší pak nepoznají, že se singltrek nad jabloneckou přehradou nevine od nepaměti.

Veškeré informace, videa i fotogalerii jabloneckého singltreku naleznete na http://jabloneckysingl.cemba.info/

Copyright © Michal Janda
jen tak

Built on Notes Blog Core
Powered by WordPress