Technet.cz: Windows dobývá zpět ztracené pozice, Linux oslabuje

Na Technet.cz dnes vyšel článek jehož informační hodnota je podle mně nulová, zato reklamní hodnota je velká. Píše se tam o tom, že podíl Windows na počítačích roste, zatímco podíl Linuxu klesá.

V jakém duchu je článek napsaný vypovídá např. tento citát: “Podle toho, jak se příznivci příznivci Linuxu stále hlasitěji vymezují proti Windows a objevují se stále novější verze Linuxu, by se mohlo zdát, že Linux Windows tvrdě válcuje. Opak je však pravdou. Zatímco Windows posílil své postavení na trhu, Linux naopak oslabil.”

Když článek dočtete až do konce, tak se mimo spousty chvály na Windows dozvíte, že ono posílení na trhu spočívá nárůsti z 97,68% z prosince 2004 na 97,79% v červnu 2005. Windows tedy posílili o celých 0,11%! To je naprosto razantní zvýšení!

Celé počty jsou ale dost podivné. U tabulky nadepsané “Podíly operačních systémů na českém trhu v procentech” není uvedený vůbec zdroj, takže vůbec není jasné co je to za data.

Podle věty “Snažili jsme dát k situaci na trhu s operačními systémy slovo také společnosti Novell, která je jedním z největších distributorů Linuxu. Její vyjádření se nám bohužel nepodařilo do uzávěrky získat.” bych tipoval že jde o rozdíl mezi počtem prodaných počítačů a prodaných licencí. Navíc autor zřejmě nepředpokládá že existují i operační systémy které si nemusíte kupovat.

Pak je v článku několik polopravd, např. vyjádření že “V současné době má kolem 98 procent počítačů v České republice některý z řady výrobků Microsoft Windows. “ Vůbec se zřejmě nepočítá s tím, že spousta lidí má na svém počítači více systémů. Je to asi jako kdybych řekl že 80% lidí v České republice se dívá na ČT a už nemluvil o tom že ten samý člověk se dívá i na Novu, primu, satelit….

Smysl a účel celého článku je zřejmý z předposledního odstavce, který je věnován Windows Vista coby “novince která by se měla na trhu objevit příští rok na podzim”. Je to prostě zakuklený PR článek na podporu “novinky” která se objeví nejdříve za rok a něco.

Copyright © Michal Janda
jen tak

Built on Notes Blog Core
Powered by WordPress